mobilya ara
Türkiye Mobilya İhracatında Üst Sıralarda Olmak İstiyor.

DÜNYA MOBİLYA İHRACATINDA SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ.

Mobilya Sanayiciler Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Türkiye’nin dünya mobilya üretiminde 16’ncı, ihracatında da 21’inci  sırada yer aldığını belirterek, “Bu büyüme rakamlarını sürdürürsek önümüzdeki  5 yılda ilk 10 ihracatçı ülke arasında olacağımızı öngörüyoruz. İhracatta 3 milyar dolar sınırını yakalamak ve 7’inci sıraya çıkma hedefimiz var .“ dedi.

 Türkiye’nin Mobilya Sektöründe 2011’de üretim rakamıyla 6 milyar, tüketim fiyatları ile de 9 milyar dolarlık büyük bir rakama ulaştığını dile getiren Davulcuoğlu, sektörde 29 bin üretici, 32 bin perakendeci olmak üzere 61 bin işletme konumu bulunduğunu, yan sanayi ile de birlikte 500 bin’den fazla kişinin çalıştığını da belirtti.

Davulcuoğlu,  “Türkiye mobilya ihracatında 2010’da 2009’a göre yüzde 23, geçen yıl da Avrupa’daki durgunluk ve Ortodoğu’daki gelişmelere rağmen bir önceki yıla göre yüzde 20’yi aşkın bir büyüme gerçekleştirerek 1,9 milyar dolarlık ihracat sınırı aştı..2012’de 2 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin mobilya ihracatında  Irak’ın 3 yıldan beri birinci sırada yer aldığını,  Almanya’nın ikinciliğe indiğini özellikle belirten Davulcuoğlu, mobilya sektörünün net cari fazka verdiğini, 20 alt sektörü de desteklediğini kaydetti.

MOSDER tarafından düzenlenen zirvede sektördeki yeni oluşumlar, sorun ve hedefler masaya yatırıldı. Zirvede Avrupa Mobilya Sanayicileri  Konfederasyonu  ( EFİC ) ve Asya Mobilya Sanayicileri Konferasyonu ( CAFA ) başkaları bölgelerindeki mobilya sektörü için bilgi verirken  Türkiye’nin sahip olduğu stretejik konumu ve dinamik yapısının da değerlerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

EFİC Başkanı Markus Wiesner de, Avrupa’daki yavaş büyüme biçimine karşılık yeni geliştirilen Asya piyasalarında yoğun bir büyüme görüldüğünü, Çin ile kıyaslanınca ABD, İtalya, Almanya ve Japonya’da oldukça düşük bir büyüme kaydedildiğini belirtti. Mobilya sektöründe üretimin %50’den fazlasının Asya ülkelerinde gerçekleştiğinin altını önemle çizen Wiesner, “Bu gelişme Avrupa açısından bakıldığında endişe yaratıyor. İstihdam kaybı görüyoruz. Bu da bizi endişelendiriyor. AB’nin 27 üye ülkesi dünya mobilya üretiminin yüzde 27′sini, tüketimin yüzde 28′ini, ihracatın yüzde 45′ini, ithalatın ise yüzde 46′sını yapıyor. Avrupa’nın avantajı bireye göre özel sipariş yapmak, yüksek kalite üretim ve en ileri teknikler kullanmak.” Şeklinde konuşmasını tamamladı.

CAFA Başkanı Lim Cheok Sin de, Türkiye’nin mobilya sektöründeki ihracat sıralamasında Çin’in önünde yer aldığını ve dünya mobilya sektöründe Asya ülkelerinin payının ie %36 olduğunu, bu oranın gelecekte %50′nin üzerine çıkmasını öngördüklerini söyledi.

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol