mobilya ara
Mobilya Sektörüne Panoramik Bakış

Dış açık vermeyen Türk mobilya sektörünün ihracat oranı, ithalat oranının yaklaşık iki katı. Artan gelir düzeyi, sürekli değişen moda, tüketicinin rahatlıkla beraber şıklık arayışı ve sürekli artan talepleri mobilya sektörünün de hız kesmeden büyümesine sebep oluyor.

 

Günümüzde Türk mobilya sektörü 170'i aşkın ülkeye ihravat gerçekleştiriyor. En önemli pazarları ise Irak, Almanya, Azerbaycan, İran, Fransa, Türkmenistan, Hollanda, Rusya, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya ve Yunanistan başta çekiyor. İlerleyen günlerde Afrika ve Güney Amerika ülkelerine de açılacak olan Türk mobilya sektörünün başlıca hedefi ise tüm dünyadaki pazara sahip olabilmek...

 

 
Türk mobilya sektörü dışarıda olduğu kadar iç piyasaya da hakim. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nden (MOSDER) alınan verilere göre, mobilya sektöründe kayıtlı olarak faaliyet gösteren 61 bin 728 işletme bulunuyor. Türkiye'nin hemen her ilinde mobilya alanında faaliyet gösteren firma bulunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve de Kayseri ise mobilya konusunda öncü konumda. Yan sanayi ile birlikte 500 bin kişinin istihdam edildiği mobilya sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu şey ise kalifiye eleman bulmak. 
 
İş hacmi her sene artan Türk mobilya sektörü, son iki yıldır ihracatta %20 oranında büyüme gösteriyor. 5 yıl içinde ilk 10 ihracatçı ülke arasına girmeyi hedefleyen sektör, navlun desteği sağlanması halinde mobilya ihracatının 2 milyar dolar sınırından 3 milyar dolara ulaşarak ABD'nin arkadasından Kanada'nın yerine 7'inci sıraya çıkabileceklerini kaydediliyor Dünya mobilya pazarında Türk mobilya sektörünün konumunu daha da güçlendirmek, rekabet avantajını arttırmak amacıyla talep edilen navlun desteği kadar özgün tasarıma sahip ürünlerin üretilmesi de bir o kadar önemli. Ar-Ge çalışmalarına odaklanmak da gerekiyor tabii.
 
 
Mobilya sektörünün büyümesinin bir diğer ve en önemli nedeni ise, mobilyada kısalan yenileme süresi. TSKB uzmanlarına göre, son yıllarda değişen tüketim alışkanlıkları mobilya sektörünü de etkiledi. Dünya genelinde ortalama 5 yılda bir değiştirilen mobilyalar, Türkiye'de 15 yıldan 8 yıla düştü. Uzmanlar bu rakamın kısa zamanda dünya ortalamasına yaklaşacağı görüşünde. Mobilyanın lüks olmaktan çıkıp, bir hayat biçimi olduğunun farkına varan tüketiciler ve kaliteli ürün konusunda uzman firmalar sayesinde dünyada 1 numara olmamız hiç de zor değil. 

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol