mobilya ara
Türk Mobilya Sektörü İhracat Atağında
Son iki yılda ihracatta yüzde 20 büyüme gösterdiği mobilya sektöründe; 2012 yılı içerisinde ihracatta 2 milyar dolar sınırının geçilmesi hedefleniyor. Türk Mobilya Sanayicileri'nin bu hedeflerini gerçekleştirmesinde Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün verdiği yüzde 75'lik teşvik desteğininin de payının büyük olduğu belirtildi.
 
Türkiye beş kıtada 173 ülkeye mobilya ihracatı gerçekleştiriyor. Özellikle konsept mağazacılık alanındaki çalışmalarını tüm dünya genelinde sürdürürken global mobilya sektöründe de adını duyurmada büyük ivme kaydetti. İhracatın arttırılması için Türk mobilya markalarının yurt dışında farklı noktalarda yer alıcak ve Türk mobilta stilini dünya gelelinde benimseticek. Bundaki en önemli destek ise Ekonomi Bakanlığınca yürütülen ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER)'ne mobilya ihracatını arttırmaya yönelik teşvikli organizasyonlar yapma fırsatı veren '2010/8 sayılı uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi hakkındaki tebliğ.' Ekonomi Bakanlığı'nın mobilya sektörüne verdiği yüzde 75 devlet katkısıyla birçok hedef ülke ile irtibata geçilerek iş ortaklıkları kuruluyor. Teşvik sayesinde ülke dışı ilişkiler rahatça ve bürokrasi engeline takılmadan kurulabildiği için ihracatın artmasına büyük katkı sağlıyor. Öte yandan yurt dışı ile kurulan sağlam bağlantılar sektör imajını diğer ülkeler nezdinde arttırıyor.
 
 
Ekonomi Bakanlığının çıkardığı 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi hakkındaki tebliğ kapsamındaki projeler çerçevesinde mobilya sektörüne verdiği destekle ilgili MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu'nun yaptığı açıklama ise şöyle:
 
"Mobilya sektörü, yeniliklere açık yapısı, kalite ve tasarımı birleştiren üretimi sayesinde dünya çapında beğeni topluyor ve ihracat hacmimiz genişliyor." diyen Davulcuoğlu, "Türk mobilyası stilinin oluşturulması ve tasarım yatırımlarının sürdürülmesi markalaşma açısından büyük önem taşıyor. Markalaşmak için yapılacak en önemli yatırım, tasarım ve Ar-Ge yatırımlarıdır. Ayrıca yurt dışına ürün ihracatı yaparken fason üretim yerine kendi marka ismimizle ürün ihracatı gerçekleştirmek de diğer bir unsurdur. Türkiye'de genç ve eğitimli tasarımcıların yer alması da nitelikli insan kaynağı ile hareket ederek, marka olmamızı mümkün kılıyor. Dolayısıyla gelecek kısa bir süre içerisinde 'Türk mobilyası'nın ihracat haritasını genişleteceğini düşünüyoruz. Ülkemizin dış ülkelerde adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi arttırmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Tebliğ haricinde, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul İhracatçı Birlikleri ile gerçekleştirdiğimiz Kenya, Hindistan ve Güney Afrika ziyaretlerimiz de bu amaçla yapıldı. Bu ziyaretimiz ardından, Kenya ile yapılan ihracatımız yüzde 111, Hindistan ile yapılan ihracatımız yüzde 76, Güney Afrika ile yaptığımız ihracat ise yüzde 37 artış gösterdi." dedi.

NİJERYA GEZİSİ SONRASI 150 KONTEYNER SİPARİŞ ALDIK
 
Ramazan Davulcuoğlu, devlet desteği teşvikleri ile yapılan ziyaretler sonucunda Türk mobilya sektörü oyuncularının ülkemize siparişlerle döndüğünü belirtti.
 
Devlet destek teşviğiyle geçen yıl Nijerya'ya yapılan ziyaretle ilgili olarak da; "Mobilya Sektörel Ticaret Heyeti sayesinde kurduğumuz ticari ilişkiler sonucu, bu ülkeden 150 konteyner sipariş alarak ülkemize döndük. Tebliğ kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu geziden sonra Nijerya ile olan ihracat rakamımızda yüzde 149 artış sağlandı. Önümüzdeki dönemde de tebliğ kapsamında, Angola, Gana ve Tanzanya'ya giderek bu ülkelerle olan ticari ilişkilerimizin arttırılmasını hedefliyoruz. Ekonomi Bakanlığımızın bize verdiği destekle, her geçen gün hedefimize daha da yaklaşıyoruz. Bizlere katkıda bulunduklarından ötürü devletimize şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol