mobilya ara
Endüstriyel Tasarımcıların Ev ve Ofis Mobilyaları Sektörleri İle Buluşması

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), "Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) Projesi" kapsamında düzenlediği sektörel toplantıların 8'inci ve 9'uncu ayağında, "Ev Mobilyaları" ve "Ofis Mobilyaları" sektörlerinden üst düzey yöneticilerini Dernek üyesi tasarımcılar ile bir araya getirdi.

 

11 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşen toplantıda, ETMK üyesi tasarımcılar her iki sektörün üst düzey yöneticileri ile bir araya gelerek sorunları, beklentileri ve çözüm yollarını masaya yatırdılar. ETMK'nin toplantılarının mali destekçisi ise İstanbul Kalkınma Ajansı.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Toplantı Salonu’nda yapılan toplantılara MOSDER, OMSİAD üyesi mobilya sektörlerinin üst düzey yöneticileri ve ETMK üyesi endüstriyel tasarımcılar katıldı.
 
 
 
Toplantıda katılımcılar Ev ve Ofis Mobilyaları konusunda ki karşılıklı beklentilerini ve sektörün sorunları hakkında konuştular. Tespit edittikleri sorunlara ise çözüm önerileri geliştirdiler. Ev Mobilyaları hakkındaki toplantının moplantının moderatörlüğünü ETMK üyesi Delta Ofis tasarım yönetmeni Alp Nuhoğlu üstlenirken, ‘Ofis Mobilyaları’ toplantısının moderatörlüğünü ise ETMK üyesi Stüdyo Tasarım’ın kurucu ortağı Sezgin Akan üstlendi.
 
Tüm katılımcıların söz aldığı toplantıda, sektörün güncel durumu ve tasarımın sektörün rekabet gücüne katkı sağlama potansiyeli tartışıldı. Masaya yatılan sorunlara endüstriyel tasarım odaklı çözüm önerileri geliştirmeye çalışıldı.Bu bağlamda en çok dile getirilen sorun, sektörün ve tasarımcıların mevcut potansiyele karşın yeterli işbirliği sağlayamaması oldu. Bununla ilgili olarak, son yıllardaki olumlu gelişmelere rağmen sektördeki firmaların tasarım sürecini bir bütün olarak kavramada eksiklikleri bulunduğu; oysa bunun, tasarımdan üretime ve pazarlamaya varıncaya dek uzun soluklu olarak algılanması gereken, bütüncül yaklaşım gerektiren bir süreç olduğu dile getirildi.
 
Hem "Ev Mobilyaları" toplantısında hem de "Ofis Mobilyaları" toplantısında konuşulan sorunlar ve çözüm önerileri ise şu şekilde tespit edildi:  
 
- Endüstriyel tasarımcılar ve mobilya firmalarının iletişimi yetersizdir. Bunu düzeltmek için eğitimde başlayan karşılıklı birbirini tanıma süreçlerinin yaşanması gereklidir. Firmaların öğrencilere staj imkanı sunması, mezuniyet projelerine dahil olması ve okul gezilerine fabrikalarını açması gerekmektedir.
 
- Endüstriyel tasarım öğrencilerinin projelerinde maket ve numune üretimler için okullarında kullandıkları atölyelerin makine techizatı çok yetersizdir. Bu yüzden öğrencilerin malzeme ve üretim bilgileri kısıtlı kalmaktadır.  Pazarın talep ettiği üretilebilir ve maliyetine katlanılabilir projeler yapabilmeleri için mobilya üretici firmalarının atölyelerin donatılmasında okullara destek sağlaması gerekmektedir.
 
- Her yıl % 10 büyüyen ve milyarlarca dolar ihracat gerçekleştiren, imalat teknolojisi anlamında gelişen ev mobilyaları sektörünün, ofis mobilyaları sektörü gibi, tasarım alanında da gelişmesi için firmalarda ergonomi konusunun kavranması, endüstriyel tasarım kültürünün geliştirilmesi ve kurumsal olarak içselleştirilmesi gereklidir. Bu da ancak etkin bir tasarım yönetiminin başarılması ile gerçekleşir. Bu anlamda firmalarda tasarım yöneticilerinin çalıştırılması gereklidir. Üreticilerin ve endüstriyel tasarımcıların birbirlerine güvenmesi çok önemlidir. Pazarlama ve ürün geliştirme departmanlarının tasarım süreçlerinin farkında olmaları ve takip etmeleri gerekir.
 
 
- Mobilya sektörü taklit ile öğrendi, büyüdü ve şimdi sıkışma dönemini yaşıyor.  Tasarımcılar Kayseri, Antep gibi üç büyük kent dışındaki kentlerde de çalışmalı veya sıklıkla seyahat ederek süreçleri takip edebilmelidir. Tasarımcılar, pazarlamacılar ve mühendisler ürün geliştirmenin bir takım oyunu olduğunu kavrayarak, gereken süreci verimli kullanmalıdırlar. Ancak bunları başarırlarsa bundan sonraki markalaşma süreci sağlıklı yaşanabilir.
 
- Özellikle ev mobilyalarında dünyada aranılan ve arzulanan bir Türk mobilya tarzının oluşturulması ve Türk mobilyasının daha kimlikli geliştirilmesi gereklidir. Bunun için çeşitli çalıştaylar ve araştırmalar yapan uzmanlar çalıştırılmalı, tasarımcılara deneysel işler de yapmaları için firmaların olanaklar sağlaması gereklidir. Bu tip deneysel işlerde de AR-GE olanakları tasarımcılara sunularak endüstriyel tasarımcılara zaman ve imkanlar verilmelidir. Üreticiler risk alabilmeli ve endüstriyel tasarıma yatırım yapabilmelidir.
 
 
 
- Türk tasarımcılar Avrupa ile rekabet edebilecek özgün tasarımlar yapabilecek donanımdadır. Fakat ürünlerin daha çok ve katma değeri yüksek satışını sağlamak için öncelikle pazar araştırmaları ve analizlerle doğru ihtiyaçların tanımlanabilmesi ve dogru brieflerin (iş tanımı) yapılması, sürecin ve tasarımın iyi yönetilmesi gereklidir.
 
- Her iki mobilya sektöründeki öncü ve büyük firmalar endüstriyel tasarımcılar ile çalışmaktadır fakat KOBİ’ler de endüstriyel tasarımı etkin kullanarak, fiyat rekabeti yerine ürünlerini farklılaştırarak ve markalaşarak rekabet edebilmelidir.
 
- Özellikle ‘Ofis Mobilyaları’ sektöründe taklitçilik ve kopya ürünler büyük problem yaratmaktadır. Uzakdoğu ürünleri düşük satış bedelleriyle ofis mobilyası sektörünün gelişimini olumsuz etkilemektedir. Oysa Türkiye’de ofis mobilyalarında teknoloji ve makine yenilemeleri nedeniye maliyetler artmıştır. Doğru tasarımlar sayesinde kaliteli ama rekabet edebilir ürünlerin üretilmesi gereklidir.
 
- Tasarım sadece estetik değildir, üretilebilirlik ve sürdürebilirlik amaçlanmalıdır. Katma değeri yüksek ürünlerle rekabet edilebilmesi için, firmalar tasarımcılara dünya’daki ve Türkiye’deki pazar dinamiklerini, sektörlerinin ve rakiplerinin konumlarını, tüm ürün üretim, dağıtım ve satış süreçlerini detaylı anlatmalıdır. Yeni ürün ve tasarım stratejilerini tasarım yöneticileri, üst düzey yöneticiler ve tasarımcılar birlikte geliştirmelidir.
 
- Gelişen teknoloji ve çağın gerekleri nedeni ile ofiste geçirilen çalışma saatlerinin uzaması sonucunda yenilikçi ve giderilmemiş ihtiyaçları da çözen, fonksiyonel tasarımlar talep edilmektedir. Tasarımcıların innovatif (yenilikçi) ürünler yapabilmeleri için kendi ofislerinde veya dışarıdan mühendislik hizmeti alabilecekleri ofislerle çalışmaları gerekmektedir.
 
İstanbul Kalkınma Ajansı 2010 yılı Kar Amacı Gütmeyen Kurumlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA) ve Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) projesini destekliyip, . Beyoğlu Belediyesi iştirakçi olarak; TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Gürallar Art Craft ve Ersa Ofis Mobilyaları da sektörel sponsorlar olarak projeye katkı sunuyor.
 
 
 
Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol