mobilya ara
Sosyal Medya Araçları Firmalara Ne Kazandırır?

SOSYAL MEDYA ARAÇLARINI DOĞRU KULLANAN FİRMALAR KAZANIYOR.

İnternet kullanımı gün geçtikçe artıyor. Ve açıklanan rakamlara bakacak olursak Türkiye’deki kullanıcılar dünya ortalamasının çok üstünde internet kullanımına sahip. Mesela Facebook da 30 milyonu aşkın, Linkedin de 1 milyonu aşkın Türk kullanıcı sayısına Şubat 2012 itibari ile ulaşıldı bile. 


 
Böyle çok yoğun bir kullanıcı kitlesinin bulunduğu bir ortamda firmalar mutlaka yer almalı. Gerek firma isimleri ile gerek amiral gemisi tabir edilen motor ürünleri veya çok eski olup da ciroları düşme eğilimde olan ürünlerinin adına facebook, twitter, linkedin google + gibi sosyal medya araçlarını kullanmalılar.

 

Sosyal Medya kullanımında elbette ki dikkat edilmesi gereken noktalar var. Gelişigüzel yapılan reklamlar size artı değer yerine hüsran getirebilir. Planlı ve programlı bir sosyal medya stratejisi ile ciddi kazanımlar elde edilebilirsiniz. 


 
Eğer sosyal medya kullanarak direkt olarak satış yapmak gibi bir hayaliniz var ise bu hayali bir daha gözden geçirin. Çünkü sosyal medya araçları ile sıcak satış yapmak şimdilik mümkün değil. Çünkü insanlar her ne kadar fikirlerini ve bulundukları halleri paylaşsalar da sosyal medya araçlarından alışveriş yapmayı henüz göze alabilmiş değiller. İlerleyen zamanda ne olur bilinmez ama bu durum şimdilik böyle.
 


Burada önemli olan ürün veya hizmetleriniz ile ilgili algı yönetimidir. Sosyal medyada temel amaç bilinçaltı çalışması ve başka bir mecrada veya sizin ürünle alakalı bir durumda kaldığında hedef kitleye firmanızın veya ürününüzün adını hatırlaması sağlamaktır. Bu işlemlerde plan, hedef belirleme, zamanlama ve en önemlisi süreklilikten geçiyor. Yapılan birtakım araştırmalar, insanların bir olguyu zihnine yerleştirmesi için onunla alakalı aynı mesajı yedi kez duyması veya görmesi gerektiğini ortaya çıkarmış. Buradan da sosyal medyada süreklilik ve sabır kavramlarının ne kadar önemli olduğunu ve sonuca ulaşmada ne kadar etkili olduğunu anlayabiliriz… Yani sosyal medya araçlarının size şimdilik sağlayacağı en büyük fayda ürün ve hizmetlerinizin veya markanızın bilinilirliğini artırmak ve akılda kalmasını sağlamaktır.
 


Sosyal Medya faaliyetlerinin diğer bir faydası ise daha hızlı iletişimdir. Artık tek taraflı bilgi akışı mazide kaldı. Firmaların müşteriden geri bildirim alması çok önemli hale geldi. Bu yüzden firmalar, markalar ve hatta siyasi partiler dahi yılda çok ciddi bütçelerini anket çalışması altında müşteri geri bildirimlerine ayırıyorlar. Halbuki bu işlem sosyal medyada çok daha ucuz ve sağlıklı şekilde yapılabiliyor.

 

Peki sosyal medya da faaliyet göstermeye karar verdiniz; Sürekli ürün tanıtımı mı yapılacak. Kocaman bir ASLA !  Hedef kitlenin muhtemel müşteri olması ve sonradan da müşteri olması için ilk önce bam telini yakalamak gerekiyor. Nelerden hoşlanıyorlar? Hangi zamanlarda aktifler. İşte bu işlemlerde uzmanlık gerektiren diğer bir sosyal medya faaliyetleri içerisinde bulunuyor.

 

Sonuç olarak, sosyal medyada öyle ya da böyle artık firmalar yerlerini aldılar. Almayanlar da rakiplerini görerek faaliyet göstermeye başlayacak ya da başladılar. Sonuçta amaç ticaret yapmak ise bunu kurallarına göre oynamak gerekiyor! . . .

 

Özellikle mobilya sektöründe sosyal medya araçlarının önemi birkaç kat daha artıyor. Çünkü mobilya ürünlerinin müşterinin ayağına götürülmesi çok zor olduğundan ve mutlaka showroomda teşhir edilmesi gerektiğinden dolayı müşteriye sunmak için sosyal medya çok önemli bir aşama haline geliyor.

 


Türkiye’de sosyal medya araçlarını çok iyi kullanan mobilya markaları var. Bunların başında Asortie Mobilya geliyor. Müşterilerine en güncel bilgi ve haberleri, son çıkan yeni tasarımları ve firmaları ile ilgili içerikleri hızlı şekilde ulaştırıyorlar. Asortie Facebook ve Twitter sayfalarından müşteriler en yeni modellerden herkesten önce haberdar oluyorlar. Ayrıca müşterileri ile Asortie arasında facebook ve twitter üzerinden bir dostluk bağı da kurulmuş. Ayrıca Asortie Mobilya, sosyal medya araçlarında bazı dönemlerde uyguladığı kampanyalar ile müşterilerine çeşitli hediyeler ve indirim kuponları da dağıtıyor.

 

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol