mobilya ara
Türkiye'de Mobilya İhracatı Yükselirken Mobilya İthalatı Düştü!

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından açıklanan 2012 ihracat ve ithalat verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla, mobilya ihracatı yüzde 19 artarken, mobilya ithalatı yüzde 7 geriledi

 Günden güne ihracatı büyüyen Türkiye, mobilya sektöründe dünyada iddialı bir noktaya ulaşmanın hedefinde. Bu hedefe de çok yaklaşmış durumda. Son 2 yıldır yüzde 20 büyüyen mobilya ihracatının önümüzdeki dönemde de bu yükselişe devam edeceği öngörülerek gelecek 5 yıl içinde dünya’da ilk 10 ihracatçı ülke içinde olacağı vurgulanıyor. Türkiye’nin mobilya ihracatının 2 milyar dolar sınırından 3 milyar dolara ulaşması halinde ise Türkiye, ABD’nin arkasından ihracatta Kanada'nın yerine 7. sıraya çıkabilecek.
 

2012 yılının ilk 3 ayında Türk mobilya ihracatı 425 milyon 951 bin 466 dolara ulaşarak 2011 yılının ilk 3 ayına göre yüzde 19’luk bir artış gerçekleşirken, ithalat rakamlarında yüzde 7’lik bir gerileme kaydedildi.
 
Ortadoğu ve Arap ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklara rağmen, Türkiye 2012 yılının ilk üç ayında Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Irak, Libya, İran ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu bir çok ülkeye ihracat yaptı. Öte yandan, mobilyanın hacimli bir ürün olması, birden çok ülkeye gönderim, konteynera yüklenen ürün maliyeti ve konteyner başına düşen navlun maliyetlerinin nerdeyse başa baş gelmesiyle ihracat sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle, ihracatı hedefler doğrultusunda daha da arttırmak adına, devletten navlun ücretleri konusunda destek bekleyen Mobilya Sanayicileri, desteğin gerçekleşmesi halinde istihdamda ve ihracatta büyük artış olacağını öngörüyor.

 


 
MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu konu hakkında, "Türk mobilya sanayicileri, dünyanın dört bir yanına yaptığı ihracatlarla Türk mobilyasını ve Türk mobilya markalarını başarılı bir şekilde birçok ülkeye ulaştırmış ve tanıtmış oluyor. Bu anlamda her yıl dünyanın önde gelen fuarlarına katılarak mobilya sanayisinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak adına birçok girişimde bulunuluyor. Aynı zamanda mobilya sektörü yüzde 90 seviyesinde yurtiçinden hammadde tedarik ediyor, bu sayede de Türk sanayisinin kalkınmasına büyük destek verilmiş oluyor. İç pazarımızın tüm sağladıklarını kullanarak, kendi ülkemizin kazanmasına vesile olmaktayız. Diğer yandan ise dış ülkelerle olan iş birliklerimizi arttırarak ihracatımızı büyütmek ve yeni pazarlarda Türk mobilya stilini oluşturmak en büyük hedefimiz. Kısa bir süre içerisinde Türk mobilyasının ihracat haritasını genişleteceğini düşünüyoruz. Ülkemizin dış ülkelere de adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi arttırmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Asortie Mobilya Dış İlişkiler Sorumlusu Feyyaz Anlı ise, son dönemdeki ihracatın artmasının ve buna karşın ithalatın düşmesinin sektör açısından sevindirici olduğunu söyledi. Asortie Mobilya olarak, kendilerinin de Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Nijerya, Gana, Kamerun, İran gibi 12 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını ve bu yıl sonuna kadar bu sayıyı 18'e çıkaracaklarını söyledi. Asortie Mobilya olarak klasik ve avangarde mobilyanın yanında ev, otel, hastane, köşk gibi özel projelere de imza attıklarını söyleyen ANLI, ihracat ile ilgili bu tür haberlerin kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol