mobilya ara
Mobilya Firmaları Sosyal Medyayı Keşfetti.

 

MOBİLYA FİRMALARI SOSYAL MEDYAYI KEŞFETTİ! Sosyal Medya Takipçileri Sizin İçin Hedef Kitle mi?
Hedef kitlemiz organizasyonumuz hakkında ne düşünüyor? Bu sorunun cevabı geçmişten günümüze birçok firma için merak konusu olmuştur. Bu soruya verilecek yanıt çok önemli. Çünkü sizin firmanızın veya markanızın imajı sizin verdiğiniz mesajda değil müşterinin bunu nasıl yorumladığında saklıdır. Ve bunu öğrenmek için ise müşteriyi dinlemek durumundayız. Şirketler bugüne kadar müşterilerinin sesini dinlemiyor değildi, dinliyor fakat yapılan işe müşterinin sesine kulak vermek denmiyordu. Bunu yerine hepimizin çok iyi bildiği terimlerden olan "Pazar Araştırması" veya "Piyasa Araştırması" deniyordu.

Amerika'da yıllık ortalama 15 milyar dolar harcanıyor pazar araştırmaları için. Ama tartışılan konu ise elde edilen veriler gerçeği ne kadar yansıtıyor? Günümüzde müşteriyi dinlemek artık eskisi kadar zahmet gerektiren, zor bir iş değil. Yani sokağa yüzlerce anketör dağıtıp, insanlara ne düşündüklerini sormak çok masraflı. Şimdi hedef kitleniz zaten farklı mecralarda konuşuyor. Herkes kendi evinde, arkadaş ortamında ürünlerinizden veya hizmetlerinizden bahsediyor. İnsanların evine gidip kapı arkasından onları dinlemek veya bir cafe'de oturan arkadaş gurubunun neler konuştuğunu dinlemek elbette imkanlar dahilinde olan şeyler değil.

Ama artık İnternet ve onunda içinde "Sosyal Medya" diye tabir edilen bir konsept var.


Bizler sadece internete bağlı değiliz, aynı zamanda sosyal medyadayız. Sosyal Medya günümzde pazarlama sözlüğündeki yerini almış durumda. Sosyal medya kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerin paylaşımlarının gerçekleştiği internet tabanlı uygulamalardan oluşan medya gurubu olarak tanımlanıyor. Bu medya ortamında her türlü konuşma gözlemlenebiliyor. En önemlisi bu "doğal" gözlemlerimizi düzenli olarak takip etme şansımız var. Forrester Research şirketinin iki değerli araştırmacısı Charlene Li ve Josh Bernoff'un müşteriyi dinlemek ve dijital mecralar ile ilgili "Groundswell" başlıklı güzel bir kitapları var. Burada dijital mecralarda müşteriyi dinlemenin önemini bir kaç madde ile açıklıyorlar.1- Müşterinizin gözünde markanızın anlamı

Markanızın insanların gözünde ne ifade ettiğini anlama açısından müşteriyi dinlemek çok önemli. Marka bir fikirdir. Şirketler belli bir fikri insanlara benimsetmek için yazılı ve görsel medya'da milyonlar harcıyor. Ama acaba firmanın belirttiği bu fikir, insanlar tarafından nasıl algılanıyor. İnsanlar birbirlerine markanızdan bahsederken şirketiniz ile aynı fikri paylaştı mı? Firmanızın sunduğu kimlik hedef kitlenizin üzerinde nasıl durdu? Acaba bunu gittikleri yerlere götürdüler mi? Özet olarak insanlar şirketinizi ne olarak tanıyor. Reklam, sponsorluk ve diğer pazarlama iletişim faaliyetlerinizde vermeye çalıştığınız mesaj ile mi tanıyor? Yoksa kendileri arasında oluşturdukları ortak bir dil üzerinden, kendi kavramları ile mi bahsediyor sizin markanızdan? Müşteriye kulak vermek ilk önce bu sorulara cevap vermemize yardımcı olur.

 2- "Buzz" değişimini takip edebilmek

Dijital mecralarda konular çok hızlı açılır ve kapanır. Yani öğleden önce konuşulan şey öğlenden sonra yerini yeni bir konuya bırakmıştır. Konular hızla değişsede ingilizce tabiri ile "buzz" devam eder. Bu kelimeyi vızıltı, söylenti veya uğultu olarak çevirmek mümkün. İlk olarak konu belki bir haber mecrasında veya çok takip edilen bir blog'da çıkmıştır. Konu hakkındaki söylemler kullanıcıların yorumları ile devam etse dahi yeni konular eski konuların önüne geçer. Fakat insanlar şirketiniz hakkınızda konuşmaya bu ana mecra dışında devam eder. Bu aslında ana konunun bir değişim sürecidir ve sürece sosyal paylaşım siteleri özellikle bloglar dahil olur. Eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde dinlemek istiyorsanız, bu değişimi takip etmek sizin için çok önemlidir.
3- Pazar araştırmasının güncelliği

Pazar araştırmasının arada sırada yapılması gereken kurumsal bir gereklilik yerine sürekli yapılması gereken güncel bir uğraş haline gelmesi çok önemlidir. Li ve Bernhoff'a göre arada sırada yapılan pazar araştırmaları, sürekli olana nazaran çok daha masraflı bir iştir. Şimdi bu tezi biraz açalım. Pazar araştırması dediğimiz şey en basit anlamında belli bir ürün için müşteriyi tanıma ve fırsatları tespit etme sürecidir.

Eğer siz bu araştırmayı bir ay, üç ay, altı ay veya bir senede bir yaparsanız hedef kitleniz üzerindeki değişimi zaman aralıkları merceğinde tespit edebilirsiniz. İyi bir pazar araştırması çok masraflı olabilir, çünkü panelinizdeki insanları doğru seçebilmek için yüksek maliyet bütçelemek gerekir. Ayrıca bu tür klasik bir pazar araştırması zaman alır, firmanızın problemine ilişkin analizleri en erken 2-3 hafta içinde alabilirsiniz. Diğer tarafta ise, pazar araştırması işini sürekli bir gözlem şeklinde de yapabilirsiniz. Özelikle dijital mecralar bu araştırma sürecini çok etkin hale getiriyorlar. Hedef kitlenizden oluşan kişiler ile internet üzerinden bir topluluk oluşturabilirseniz bu size çok fayda sağlayacaktır. Bu hizmet üzerine uzmanlaşan pazar araştırma şirketleri var. Sizin müşterilerinizden veya hedef kitlenizden oluşan topluluğu kendilerine has bir sosyal paylaşım platformu üzerinden sürekli olarak interaktif bir şekilde yönetiyorlar. Şirketiniz pazar araştırma bütçesini bu tür bir topluluk için kullandığında hem düzenli olarak hedef kitlenizi takip etme şansınız olur hemde acil durumlar için hızlı piyasa bilgisi elde edersiniz. 4- İnternetteki konuşmaları kimler yönlendiriyor

Hedef kitlenizi kimler hangi şekillerde yönlendiriyor, bunu anlamak size ciddi bir farklılık katacaktır. Brezilyalı teorisyen Ricardo Guimaraes'in dediği gibi markanızın değeri müşterilerinizin hakkınızdaki düşüncelerinde saklıdır. İnsanlar bu görüşlerine bir gecede mucizevi bir aşı ile ulaşmıyor. Siz pazarlama iletişimi araçlarınızla belli mesajlar veriyorsunuz, bu mesajlar tüketiciye gidene kadar çok farklı aşamalardan geçiyor, ayrıca her müşteri kendi motivasyonuna göre mesajı farklı algılıyor, buda çok daha ayrı bir araştırma sahası. Ama burda bizi ilgilendiren sizin verdiğiniz mesajlar değil, müşterinin kendi arasında ne konuştuğu. Birisi elbet yönlendiriyor bu kitleleri. Bu bazen bir haber sitesi, bazen çok takip edilen bir blogger, bazen ise sade fakat dertli bir vatandaş olabilir. Bu yönlendiricileri iyi tanımak önemli bir avantajdır.5- Erken tepki verebilmek

Eğer hedef kitlenizi sürekli olarak takip ediyorsanız, herhangi bir krizi daha doğmadan önleyebilirsiniz. Krizler bazen çok küçük kıvılcımlar ile başlayabilir. Bu kıvılcımları ancak müşterisini günlük olarak dinleyen organizasyonlar görebilir. Eğer sürekli olarak dinlemiyor iseniz, bu kıvılcımlar birer ateş olur ve firmanızı yangına sürükler.

 

 6-Gönüllü danışmanlar

Dijital mecralarda konuşan insanlar aslında sizin ücretsiz danışmanlarınızdır. Sadece olumlu yorumlar değil olumsuz yorumlarda sizin için çok önemlidir. Bunlar organizasyonunuzun gelişimi için birer fırsattır. Öncelikle söyle düşünelim, bir ürünün geliştirilmesi ve pazarlanması sürecine sadece karar mekanizmaları dahil olmaz. Organizasyondaki herkesten fikir almanın ne kadar önemli olduğu yeni yönetim teorilerinin bir çoğunun tavsiye ettiği bir olgudur. Aslında müşterinizde organizasyonunuzun bir parçasıdır. Örneğin bir ürünün tasarımcısı o ürünün tasarımı hakkında ne kadar bilgiye sahipse kullanıcısı da o ürünün kullanımı hakkında o kadar bilgiye sahiptir. Müşteri açısından esas olan bir ürünün kullanım ve işlevselliği olduğu için bu konuda en iyi tavsiyelerin onlardan gelmesi muhtemeldir. Bu sebepten ötürü hedef kitleyi karar alma mekanizmalarına entegre edebilmek sizin için önemli bir avantajdır. Sonuç olarak dijital mecralarda müşteri ile iletişimde olmak artık kaçınılmazdır. Onları dinlemeniz gerekir, gerektiğinde konuşmanız gerekir. Ama hepsini belli bir strateji dâhilinde yapmak gerekmektedir. Önemli olan dijital mecraların içinde bir şekilde olmak değil, o mecraları doğru bir amaç ile kullanabilmektir. Yeni bir ürünün gelişim sürecinde, dağıtım kanalları seçiminde, fiyatlandırmasında hedef kitlenizden gelecek öneriler size yeni ufuklar açar. Ama en önemlisi eğer hedef kitlenizi dinliyorsanız, onlara hangi iletişim kanalından ulaşacağınız biliyorsunuz demektir.


Sosyal medya ile müşterilerine en iyi hizmet veren, onları yeni ürünlerden ve haberlerden en hızlı şekilde haberdar eden firmaların başında klasik mobilya sektörünün öncü isimlerinden Asortie Mobilya geliyor. Son çıkan ürünlerini, firma ile ilgili en güncel haberleri, sektördeki ticari ve magazinel gelişmeleri takipçilerine anında iletiyor. Bu durum ister istemek müşteri güveni kazanmasına yol açıyor.

Kaynak: Melih Ecertaş

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol