mobilya ara
MASKO Mobilya Kenti, dünya mobilya ticaretinin merkezi oldu.

MASKO MOBİLYA KENTİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HASAN KARCI İLE MASKO VE MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ KONUŞTUK.


778 mağazı ve 550 firması ile dünyanın en büyük mobilya kenti konumundaki MASKO, son üç yıldır uluslararası mobilya ticaretinin önemli bir merkezi haline geldi. Yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren birçok mobilya markasının yer almak istediği MASKO Mobilya Kenti, sahip olduğu büyük enerji ile dünyanın her yerine mobilya ihracatı yapıyor. Ayrıca Türkiye’nin perakende mobilya satışında en aktif merkezi olan MASKO, mobilya ihracatında en fazla yüzdeye sahip.


27 Mart 2012 tarihinde gerçekleşen seçimli olağan yönetin kurulu toplantısında üçüncü kez MASKO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Hasan KARCI ile mobilya sektörü üzerine bir söyleşi yaptık.


Perakende mobilyada Türkiye’nin ihracat üssü olan MASKO Mobilya Kenti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan KARCI, 3 yıldır sürdürdüğü görevinde ihracata çok önem verdiklerini söyledi. Bunun altyapısını ise gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında sürdürdükleri tanıtım organizasyonları ile oluşturduklarını dile getiren Karcı, fuarlardan, kültür sanat etkinliklerine, sponsorluk hizmetlerinden birebir müşteri ilişkilerine kadar bir çok konuda çalışma yaptıklarını belirtti.


Özellikle MASKO’dan ürün alan yurtiçi ve yurtdışı müşterileri güvence altına alan “GÜVENCE BELGESİ” uygulamasını başlattıklarını ve böylece müşterilerin MASKO’ya daha fazla güvendiklerini söyleyen KARCI, “Bizim için önemli olan müşterinin aldığı ürün ve hizmetten memnun kalarak bir sonraki ihtiyacında da bizi tercih etmesidir” dedi.

 


Hasan KARCI, Türkiye’nin mobilya ihracatının yüzde 10’unu karşılayan MASKO Mobilya Kenti’nin, mobilya sektörünün kalbi konumunda olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle son bir yılda yapılan yatırımlarla MASKO kabuk değiştirdi, Türkiye’de mobilya sektörünün önemli üretim üslerinden biri haline geldik. Bugün mobilya, Türk ekonomisi ve ihracatında lokomotif sektörlerin başında yer alıyor. 3 yıl boyunca yönetim olarak tek yürek olduk ve MASKO’yu uluslararası ticaretin uğrak noktası konumuna getirecek başarılı projelere imza attık ve atmaya devam edeceğiz. MASKO, Türkiye’nin perakende mobilya ihracatının en aktif olduğu yer olma özelliğini taşıyor. Mevcut konumu ile Türkiye’deki ihracat pastasında da önemli bir yere sahip. 2011 yılında da bu oran yüzde 15 civarında gerçekleşti. 2012 yılında daha da artırmayı hedefliyoruz. Yıllara bakıldığında ihracatımızda herhangi bir düşüş olmuyor. Özellikle 2009 yılının 3.çeyreğinden bu yana yurt dışı ile kurduğumuz bağlantılar ve izlediğimiz politikalar, son 1 yıl içerisinde MASKO’nun adının daha da duyulmasını sağladı” dedi.

 

 

Öncelikli hedefimiz ihracatımızı %30'un üzerine çıkarmak!
Karcı, göreve geldikleri günden bugüne kadar MASKO yönetiminin çalışmalarını ihracat odaklı sürdürdüğünü belirtti. MASKO’nun uluslararası büyük mobilya firmaları tarafından da tercih edildiğini söyleyen Karcı, “Bugün mobilya, Türk ekonomisi ve ihracatında lokomotif sektörlerin başında yer alıyor. Yıllara göre baktığımızda da genel olarak Türkiye mobilya ihracatında önemli ilerleme söz konusu. 2005 yılında 639 milyon dolar olan mobilya ihracatımız, 2006 yılında 693 milyon dolar, 2007 yılında 940 milyon dolar, 2008 yılında 1.212 milyar dolar, 2009 yılında 1.156 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl 2010’da ise 1.206 milyar dolar olarak gerçekleşti. Rakamların sürekli ilerlemesinde fuarlarda Türk mobilyacılarımızın kendilerini tanıtmasının da büyük bir yeri olduğunu düşünüyorum” dedi. KARCI, mobilya ihracatının yarısının Avrupa ülkelerine gerçekleştiğinin altını çizerek, “2012 yılının bitimi ile Türkiye iç pazar büyüklüğü 9 - 10 milyar dolar oldu. MASKO Mobilya Kenti’nin ekonomiye katkısı, yaklaşık olarak yılda 4 milyar TL’dir. 2023 yılı için hedeflenen Türkiye mobilya ihracatı ise 7,5 milyar dolar” beklentisi içinde olduklarını açıklamasında bulundu.


KDV halen belimizi büküyor!
Sektörün sorunları ile ilgili sorduğumuz soruya cevap veren KARCI, “Mobilya sektöründe birçok ürün için büyük araçlara ihtiyaç duyan nakliye hizmeti sunuluyor. Aynı zamanda teşhir için de büyük alanlara gereksinim duyuluyor. Bütün bunlar, mobilya sektöründe maliyetleri yükseltiyor ve ekonomik kayıplar yaşanmasına neden oluyor. Bir de bunların üzerine yüzde 18’lik KDV uygulaması eklenince mobilya sektörünün önü tıkanıyor. Nakliye ve teşhirde destek yok. Fuar tanıtımlarında ise 45 metrekare üzerine mobilyacılara destek verilmiyor. Bu da mali kayıpların yaşanmasını beraberinde getiriyor. Avrupa’ya baktığımızda mobilya sektörüne bu anlamda çeşitli destekler verildiğini görüyoruz. Devletin KDV’yi düşürmesi, tabana yayması ilk ve en önemli talebimiz. Bunun yanı sıra nakliye ve teşhir alanı konularında da destek verilmesini bekliyoruz. Mobilya ihracatının artması, 2-3 milyar dolar seviyesinde olması için bu konularda devletimizden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 


Müşteri memnuniyeti bizim için vazgeçilmez bir politikadır.

Hasan KARCI, MASKO’nun geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedefleyen MEP projesini hayata geçirdiklerini de belirterek, “Müşteri merkezli yeni hizmet uygulaması MEP ile maksimum müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefleyen MASKO, tüketicilerin kaliteli ve güvenilir bir ortamda mobilya alışverişi yapmalarının koşullarını oluşturdu. MASKO, MEP ile Türkiye’deki hiçbir alışveriş merkezinde olmayan bir uygulamaya da imza atmış oldu” dedi. MASKO’nun yalnızca mobilya mağazalarında oluşan bir satış alanı olmadığına dikkat çeken KARCI, “MASKO ücretsiz Eğlence ve Çocuk Bakım evi ile mobilya alışverişi yapmak için MASKO’ya gelen ziyaretçiler daha rahat ve uzun süre kalabiliyorlar. MASKO girişine ve MASKO’nun çeşitli noktalarına yerleştirilen KİOSK’lar sayesinde MASKO hakkında çeşitli bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca 3 boyutlu resimle MASKO duvarında su kemerini tuvala taşıdık ve bu da kültür ve sanatın da buluşma noktası haline gelmemizi sağladı” açıklamasında bulundu.


KARCI, son olarak MASKO için bugüne kadar yaptıkları hizmetin özverili bir ekip çalışması olduğunu ve bundan sonra da sektörde yeniliklerin öncüsü olmaya devam edeceklerini bildirdi.

 

Masko Mobilya Kenti hakkında detaylı bilgi için tıklayın...

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol