mobilya ara
ÜRÜN GRUPLARI ALT MENU
Haftanın Konuğu

Yüksek KDV mobilya sektörünün önünü kesiyor.

 

Mobilya sektörü son yıllarda ülke ekonomisine kazandırdığı katma değer ile adından fazlaca sözettiriyor. Öyle ki; Türkiye’nin lomotif sektörleri arasına girmeyi başaran mobilya piyasası, otomotiv ve tekstil ürünlerinden sonra en fazla dikkat çeken sektör oldu.

 

Orta Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtasından birçok ülkeye mobilya ihracatı yapan ve dünyanın en büyük mobilya sitesi olma özelliği taşıyan MASKO Mobilya Kenti ve MODOKO Mobilyacılar Sitesi başta olmak üzere, İzmit MOBESKO, Ankara SİTELER, İnegöl Mobilya Kenti, Eyüp MODESA Mobilya Sitesi gibi birçok organize mobilya kenti ile ülke ekonomisine önemli girdi sağlayan mobilya sektörü, oluşturduğu önemli markalar ile de dünya pazarında Türkiye’nin imajını güçlendiriyor.

 

MASKO Mobilya Kenti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, uzun zamandır mobilya sektörünü ihracatta lokomotif güç yapabilmek için çalıştıklarını hatırlatarak, krize rağmen yüzde 10 büyüme sağladıklarına dikkat çekti. Otomotiv ve tekstilden sonra üçüncü güç haline gelmek üzere olan mobilya sektörünün önünde duran en büyük sorunun çok yüksek KDV oranları olduğunu hatırlatan Karcı, “Nakliye ve teşhirde destek yok; bunun üzerine yüzde 18 KDV oranları da eklenince, mobilya sektörünün önü tıkanıyor” dedi.

 

“KDV düşse mobilya sektöründe sıkıntı kalmaz”

 

“Mobilya sektöründe birçok ürün için büyük araçlara ihtiyaç duyan nakliye hizmeti sunuluyor. Aynı zamanda teşhir için de büyük alanlara gereksinim duyuluyor. Bütün bunlar, mobilya sektöründe maliyetleri yükseltiyor ve ekonomik kayıplar yaşanmasına neden oluyor. Bir de bunların üzerine yüzde 18’lik KDV uygulaması eklenince mobilya sektörünün önü tıkanıyor. Nakliye ve teşhirde destek yok. Fuar tanıtımlarında ise 45 metrekare üzerine mobilyacılara destek verilmiyor. Bu da mali kayıpların yaşanmasını beraberinde getiriyor. Avrupa’ya baktığımızda mobilya sektörüne bu anlamda çeşitli destekler verildiğini görüyoruz. Devletin KDV’yi düşürmesi, tabana yayması ilk ve en önemli talebimiz. Bunun yanı sıra nakliye ve teşhir alanı konularında da destek verilmesini bekliyoruz. Mobilya ihracatının artması, 2-3 milyar dolar seviyesinde olması için bu konularda devletimizden destek bekliyoruz”.

 

2011’de iç piyasada para akışı sağlanmalı

 

Karcı, 2011 yılında seçime giden bir hükümetin olduğuna dikkat çekerek, “Önümüzde hareketli bir politik süreç bizleri bekliyor olacak. Bu dönemde hükümetin iç piyasaya para akışı sağlaması gerekiyor. Piyasaya para sürülmeli ki, ticaret hız kazanabilsin. KOBİ’lere uygulanan destek gibi tedarikçilere, perakendecilere de destek sağlanarak, iç piyasanın canlanması sağlanabilir” açıklamasında bulundu. Karcı, vergi affıyla ilgili olarak ise, “Biz mobilya sektörü ve MASKO Mobilya Kenti olarak, affı olumlu buluyoruz. Vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı alan hükümetin bu uygulaması ile özellikle krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bir yeniden yapılandırma programı olacak. Faizlerde indirim, taksitlerde kolaylık olacak” dedi.

 

Türkiye mobilyası dünyada gözde hale geldi

 

Karcı, mobilya sektörünün ülkemizin toplam ihracatının yüzde 1’ini yaptığına dikkat çekerek, “Sektör 2005 yılında 639 bin dolar, 2006 yılında 693 bin dolar, 2007 yılında 940 bin dolar, 2008 sonu itibarıyla 1.212 milyar dolar, 2009 yılında 1.156 milyar dolar ihracat gerçekleşmiştir. Mobilya sektörü, ithalat olarak ise 2005 yılında 327 bin dolar, 2006 yılında 460 bin dolar, 2007 yılında 620 bin dolar, 2008 yılında 668 bin dolar, 2009 yılında 496 bin dolardır. İhracatın yarısı Avrupa ülkelerine yapılmaktadır. Biz MASKO olarak toplam mobilya ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiriyoruz. MASKO Mobilya Kenti, önemli bir istihdam kaynağı olarak kabul edilmektedir. MASKO Mobilya Kenti bünyesinde, mağaza sahipleri, mağaza yöneticileri, elemanları ile atölyelerdeki ustabaşılar ve çıraklarla toplam 4 bin kişi çalışmaktadır. MASKO Mobilya Kenti’nde ağırlıklı olarak satış işleri yapılmaktadır. Bu anlamıyla MASKO Mobilya Kenti, mobilya satışının bu kadar geniş alanda yapıldığı tek yer özelliğini taşımaktadır. Kent içinde yaklaşık olarak 150–160 civarında imalatçı grubun satış mağazası mevcuttur. MASKO Mobilya Kenti’nin ekonomiye katkısı, yaklaşık olarak yılda 3 milyar TL’dir” dedi.Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol