mobilya ara
Klasik Mobilya'da Mission Farkı

Muhteşem Yüzyıl, seksenler, öyle bir geçer zaman ki gibi geçmiş tarihe dönük dizilerin vazgeçilmezi olan klasik mobilyalar, bir çok kişi tarafından ilgi görmeye başladı. Klasik mobilya'nın vazgeçilmezi arasında gelen oymalar ve el işçilikleri ise mobilya'yı oluşturan başlıca unsurlar arasında geliyor. Yoğun ilgi gören klasikmobilyalar'ın aranan markalarından bir tanesi de mission mobilya...

 

 Yeni üye firmamız olan Mission Mobilya  Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Şahin ile geçmişten günümüze kadar gelen klasik mobilya sektörünü, tüketicilerin isteklerini ve sektörün yaşadığı sıkıntıların konuşulduğu özel röportajımız...

 

TMM - Kısaca Mission Mobilyayı kısaca tanıtmak amaçlı soracağımız ilk soru olarak Mission Mobilya Kimdir?

 

Erhan Şahin-  Mission Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Şahin'in kurmuş olduğu firmamız 1965 yıldan beri hizmet vermeye devam ediyor. Mission mobilya olarak Masko Mobilya Kenti'nde 1100 m2 showroom ve yenibosna'da olan 2500 m2 fabrikamız ile toptan, ihracat ve perakende müşterilerimize kusursuz ürün politikamız ile hizmet veriyoruz.

 

TMM - Mission Mobilya olarak hedef kitleleriniz üzerine çalışmış olduğunuz bir sistem politikası varmı?

 

Erhan Şahin- Tabi ki sistem politikamız mevcut. Bizler mobilya firmaları olarak, müşterilerimizin isteklerine karşılık vermemiz gerekiyor ki referans müşterilerimiz gelsin. Biz üretim yapan bir firma olduğumuz için müşterilerimizin isteklerine rahatlıkla karşılık verebiliyoruz. Yeni bir ev almış olan müşterimiz bize gelip hayallerini anlattığında gerekli mimari tasarımlar yapılarak üretim süreci başlar.. Toptan satış yaptığımız firmalar da ise, firmaların isteklerine göre Ar-Ge çalışması yaparak satacakları ürünleri üretiyoruz. Yurt dışı müşterimiz çok ayrı tabi ki.. 

 

 

%100 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

 

TMM - Mission Mobilya'da %100 müşteri memnuniyeti politikanızı açıklarmısınız?

 

Erhan Şahin- Müşterilerimizin hepsi bizim için değer taşırlar. Biz müşterilerimizin evlerini, ofislerinin mobilyalarını ve dekorasyon çalışmalarını yaparken kendimizi müşterimizin yerine koyuyoruz. Birbirinden farklı sınıflarda, farklı hayallerde gelen müşterilerimizin isteklerine karşılık vermek ile görevlendirdik kendimizi. Bizim en büyük referansımız müşterilerimizin yaşam alanlarında kullandıkları mobilyalardır. Çünkü insanlar birbirlerinin misafiri oldukları için, birbirilerine soruyorlar mobilyanı kimden aldın. işte ozaman bizim sessiz reklamımız yapılmış oluyor. Müşteri referansı buradan geliyor ve bizimle irtibata geçiyorlar.Bizde hayallerindeki klasik ve avangarde uygun mobilyaları üretip evlerinin baş köşelerine koyuyoruz ve diğer referansımız geliyor. Bu şekilde de %100 müşteri memnuniyetini yakalamış oluyoruz.

 

TMM - Mission Mobilya Otel dekorasyonunda da öncü diye bir haber görmüştüm internette.Otel dekorasyonu denildiğinde ilk olarak mission mobilya gösteriliyor?

 

Erhan Şahin-  Gerek istanbul da gerekse de Azerbaycan, Dubai, Türkmenistan ve Rusya gibi yerlerde otel dekorasyonları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Otellerin lambrilerinden küpeştelerine, kapılarında, banyolarına kadar klasik konseptte yaparak otele gelen müşterilerin farklı bir hava yakalamasını sağlıyoruz. Bu 100 odalı 5 yıldızlı otelde olabiliyor, 8 odalı tamamen butik çalışan bir otelde. Önemli olan faktör o konsepte uygun mobilyanın yerine konulabilmesi.

 

TMM - Mission Mobilya'nın üretim kalite standartları ve Ar-Ge departmanı için konuşmak gerekirse?

 

Erhan Şahin-  Mission mobilya olarak yapmış olduğumuz çalışmaların hepsi kendi tasarımlarımızdır. Bu konuda en büyük etken Yönetim Kurulu Başkanımız Selaahattin ŞAHİN'dir. 1965 yılından bu yana bütün model tasarımlarımız kendisinin kaleminden çıkmaktadır. Tabi ki en büyük etkenler yurt dışı fuarlarını gezmemiz ve oradaki ürün tasarımlarını inceleyip farklı bir ülkede bakış açısı edinmemiz.

 

TMM - Yurt dışı'nın faktörü neler peki? 

 

Erhan Şahin- Türkiye'deki tasarımcılar mimarlar dahil  yurtdışına gidiyorlar, şunu kabul etmemiz lazım ki bundan 40 sene önce Türkiyeye gelen italyanlar bu işin lideri oldular,yapmış oldukları tasarımlar ve üretim kapasiteleriyle beraber dünyanın gözlerini diktiği yer olma özelliğini taşıyor. İtalyan modelleri ile dikkatleri üzerinde toplayan italyan mobilya üreticileri ile görüşmeler yapıyoruz, ürettikleri tasarımları ve makine parkuru ile dünyaya mal üretiyorlar. Bu yüzden de her ülkeden bir adım öndeler. Bizde onların tasarımlarından çok makina parkurlarını nasıl çalıştırdıklarını görmek yeni ürünlerindeki detayları öğrenmek amaçlı olmak üzere yılın 1 ayını italya'da geçiriyoruz.

 

TMM - Sektörü konuşmak gerekir se ne söylenebilir?

 

Erhan Şahin-  Bizler bir avuç denecek kadar az olan el oyması yapan klasik mobilya üreticileriyiz. Sektördeki yerimiz bellidir, ancak maliyetlerimiz yüksek olduğu için düşük fiyat gibi bir söylemimiz olamıyor. Çünkü biz panel mobilya üretimi yapan seri koltuk üretimi yapan firmalar gibi değiliz. Onlarda suntalamı bir banda yüklersiniz bandın sonundan mobilya olarak alırsınız. Biz de ise iskeletçisi, oymacısı,döşemecisi,cilacısı,pentürcüsü var da var ne ben sayarak bitiririm, sizde yazmaktan sıkılırsınız:)

 

TMM - Peki inegöl ve Ankara mobilyası için ne söyleyebilirsiniz.?

 

Erhan Şahin- Ankara mobilyası türkiye için çok önemli bir yere sahiptir. Bir çok mobilyacı ankaradaki  mobilya üreticilerinden mal alırlar ve showroomlarında sergileyerek ürün satışlarını gerçekleştirirler. İnegöl mobilyası daha çok fabrikalaşmış bir durumda, çok fazla klasik firması yoktur. Ama modern mobilya konusunda da inegöl ilk sırayı çekiyor diyebilirim. Klasik mobilya konusunda bir çok kişinin bilmediği yerler de var. Bunlar;Kahramanmaraş, Adana ve Hataydır. Buradaki üreticiler klasik mobilya konusunda uzmandır.

 

 

TMM - Mobilyayı tamamlayan faktörler arasında neler mevcuttur?

 

Erhan Şahin- Mobilya çok farklı bir tarzdır. Çünkü mobilyaya uygun kumaş seçimi, cila seçimi, kullanılabilir olması, ergonomik olması başlıca şartlardır. Ancak bunlar dahi yetmez, bir koltuk takımını salonunuza koyduğunuz zaman asıl serüven orada başlar, Koltuk takımına uygun bir avize, halı, duvar kağıtları, perdeler, aksesuarlar hepsi bir bütündür.

 

TMM - Bu bahsetmiş olduğunuz aksesuarları tüketiciye nasıl sağlıyorsunuz?

 

Erhan Şahin- Tabiki bu konuda tüketicilerimize yardımcı oluyoruz. Çalışmış olduğumuz çözüm ortaklarımız mevcut bizde onlara müşterilerimizi yönlendirerek, almış olduğu ürün hakkında bilgi vererek, müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmaktayız. 

 

TMM - Mobilya sektörünün eksilerini ele almak gerekirse neler söylersiniz?

 

Erhan Şahin- Mobilya sektörü eksikleri çok olan bir sektör olma geleneğine sahip. Çıkan üretimlere baktığımızda %80'lik dilimi fabrikasyon mobilya oluşturduğu için bizler kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Gerek oyma ustası, gerekse pentür, marküteri ustası olsun azaldı. Çünkü kalifiye eleman yetişmiyor,gelen çıraklar işi öğrenme istekleri olmuyor. Bizde çözümü çıraklık ve ustalık eğitim merkezlerinden bulmaya başladık. Ama Tabiki sorunlarımız bunlar ile bitmiyor. Montör ustası da çok önemli, satış yöneticiside hizmet  veren arkadaşlarda. Bir satış yöneticisi iş yapmalı ki arka planda olan üretim süreci başlasın.

 

TMM - Peki röportajınız için çok teşekkür ederim mobilya sektörü ile ilgili son sözlerinizi almak isteriz.

 

Erhan Şahin- Geldiğiniz için ben teşekkür ederim. Mobilya alacak tüketiciler için uyarım, kalite standartlarında uygun olan bir ürün almalarını isterim. Önümüzde olan 2013 mobilya fuarını tüketicilerin ziyaret etmesi ise tüm tüketicilere fayda sağlayacaktır.

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol