mobilya ara
Dekorasyonun Psikolojiye Etkisi

Evler, ofisler, cafeler... Bu benzeri her türlü yaşam mekanının dekorasyonu psikolojimizi etkiliyor. Yaşanılan mekanların dekorasyonu ve renk seçimi psikolojiyi etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak çok daha mutlu ve huzurlu bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. İşte detaylarıyla insan psikolojisi arasındaki ilişki...

 


Keskin Hatlı Mobilyalar Korkuyu Tetiklerken, Modern Dekorasyon insanı Rahatlatıyor!


Harvard'da yapılan çalışmalara göre keskin hatlı eşyalar ya da objeler, beyinde korkudan sorumlu amygdala bölgesini aktive ediyor. Bu da insanların yuvarlak hatlı, geleneksel mobilyaları ve süslü dekoratif  kıvrımları terch etmesinin nedenini açıklıyor.

Fazla eşyanın bulunmadığı, modern dekorasyona sahp evler insanın içini rahatlatıyor. Öte yandan, Personality& Social Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; çok fazla düzen seven insanlar evlerinde soyut resim olmasından hoşlanmıyorken, soyut resim meraklılarıysa yeni deneyimlere açık, heyecan arayan insanlar olduğu ortaya çıkmış. 

 


Duygusal yapıya sahip kşilerle, dışadönük kişiliğe sahip insanların dekorasyon seçimleri çok farklı. Dışadönük olanlar, ofislerinin büyük camlı, perdesiz olmasını tercih ediyorlar. Çalışırken dışarıyı rahat görebilmek isterler. Evlerinde birilerini hatırlatan obje ve eşyaların olmasından hoşlanıyorlar.

İçedönük kişiler, home ofis tarzı bir yerde çalışmayı tercih eder; büyük oturma gruplarından zevk almazlar. Kendileri için rahat, küçük bir koltuk yeterlidir.

Mantığıyla hareket edenler, donuk renkleri, daha modern ve ileri teknoloji eşyaları kullanmayı tercih ediyor.  Duygusal insanlar daha çok sıcak renkler ve ahşap mobllyaları dekorasyonda kullanmayı tercih ediyorlar.
 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol