mobilya ara
Çocukların Dekorasyon Tercihi

Günümüzde eskinin baskın karakterli, "Çocuk o ne anlarmış." diyen anne babaları yerine  bilinçli,  çocukları için en iyisini isteyen ve özellikle çocuklarının da birer birey olduğunun farkında olan anne babalar mevcut. Bu güzel gelişme, her sektörü de çocuklar için ayrıca düşünüp, onlar için en iyisini sunmaya çalışan projeler yürütmeye zorluyor. Bu çalışmalar özellikle eğitim ve yaşam alanları konusunda daha çok göze çarpıyor. Anaokulundan itibaren İngilizce eğitim veren, her türlü bedensel ve zihinsel gelişimi gözetip, çocukların yeteneklerini keşfedip geliştirmesi için imkan sağlayan kolejler; yaz kampları, kurslar... Çocukların eğitimi söz konusu olunca kesenin ağzını sonuna kadar anne babalar, aynı bonkörlüğü çocukları içi her konuda gösteriyorlar kuşkusuz.

Çocuklar için eğitim kadar önemli diğer bir unsurda yaşam alanları kuşkusuz. Çocuklarının her türlü imkandan yararlanıp, mutlu bir bir çocukluk geçirmelerini isteyen anne babaların genellikle seçimi site yaşantısından yana oluyor.  Çocuklar için en önemli ve tek önemli olan şey eğlenmek olsa gerek. Anne babalar için ise eğlenerek gelişmesi... 

 


Ailelerin bu talebinin farkında olan inşaat firmaları da yeni projeleriyle genç anne babaların kalbini on ikiden feth ediyor. Sundukları sosyal imkan ve donatılarla fark yaratıp, öne çıkmaya çalışan firmalar; tek özelliği büyük bahçesi olan evlerden oluşan, oyun parkı,yüzme havuzu olan sitelerin çok dışında, aynı zamanda kreş, anaokulu, kolej ve hatta liseninde içinde yer aldığı sitelere imza atıyor.

Çocuklar için hobi ve sanat odalarından, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine hitap eden özel oyun alanlarına, doğayla iç içe büyümelerini sağlayan özel peyzaj tasarımlı yeşilalanlardan, doğum günü kutlamaları yapabilecekleri kulüp binalarına kadar birçok tesis bulunan siteler... Çocuklara teniz, yüzme, plates dersleri verenler de mevcut.

Sosyal imkanlar olarak bu koşulları sağlayan siteler çocukların gözdesi.  Tabii çocuklar için sitenin sosyal olarak sunabildikleri kadar evin kendiside oldukça önemli.

Çocuklar nasıl bir evde yaşamak ister?

Öncelikle her çocuk kahraman ya da prenses olduğuna inanır. Bunu unutmayın! Çocuğun yaşadığı ev de bu duyguyu perçinlemeli. Üç katlı, çok odalı, müstakil bahçesi, yüzme havuzu olan bir ev... Bahçesinde bir de köpeği olsa? Böyle bir evde sadece çocuklar değil, en az onlar kadar ebebeyinleri de yaşmaktan keyif alacaklardır kuşkusuz. Kendisine ait banyosu olması, tuvalet ve kendi kendine duş alma eğitimlerini daha çabuk kazanmasına sebep olucaktır.   Evinizin bahçesi olmasa bile muhakkak yakınlarında oyun parkı olmasına dikkat edin. Şu an sizler için gereksiz bir kaç oyuncaktan ibaret olan bu alanlarda ne kadar güzel vakit geçirdiğinizi hatırlayın. Evcil hayvan yetiştirmesi de hem hayvan sevgisi kazanmasını hem de sorumluluk duygusu kazanmasını sağlayacaktır.

Çocuklar için evin dekorasyonu ne kadar önemli?

Yine tekrar etmek gerekir ki çocuklar birer küçük birey. Onlarında zevkleri, kendilerine ait minik düşünceleri var. Bu nedenle özellikle onunla ilgili şeyler konusunda küçük hanımefendi ya beyefendinin de  fikrini almanız gerekir. Giydiği kıyafet, oynayacağı oyuncak ve tabi ki odasının dekorasyonu.

 Çocuklara oyun alanı bırakacak mobilya tercih edilmeli

Küçük meleğinizin odasını hazırlamadan önce onunla mağazaları gezip en az iki seçenek arasında seçim yapmasını istemelisiniz. Böylelikle hem sizin he de onun istediği olacak, ayrıca kendini önemli hissedecektir. Renkli, cıvıl cıvıl, oyun oynamak için yeterli alanı bulunan bir oda tam onun hayallerini süsleyen oda olacaktır. Sevdiği bir karakterin mesela; Süperman'ın resimlerinden oluaşan bir oda ya da pembe renklerden oluşan bir prenses odası... Tek kelime ile şahane! Tabi çocuğunuz kız olmasına rağmen pembe rengi sevmyor olabilir; palyaçolaran nefret ediyor olabilir ya da çocuğunuz gayet normaldir ama siz kız çocuk isterken oğlunuz olduğu için yine de ona kızlara uygun bir bir mobilya tercih edebilirsiniz. İşte seçim yaparken çocuğunuzun fikrini almak sizi telafisi olmayan hatalar yapmaktan uzak tutacaktır. Ayrıca oda dekorasyonunda çocuğunuzu masal kitabında olduğunu hissettiren duvar kağıtları da tercih edebilir, onları zevkten çıldırtabilirsiniz.

Gelelim evin diğer odalarına.. Çocuğunuzun odasında kendine özel banyosu varsa onun tasarımınıda oda tasarımı gibi renkli şeylerden yana tercih edin. Klozeti ve duşu kolay kullanabilmesi için çocuklara özel üretilen, boyuna uygun modellerden tercih edin. Diğer odalar içinse fazla aksesuar bulunmayan, daha sade oda tasarımları tercih etmenizi öneririz; tabii siz evde yokken en sevdiğiniz antika vazonuzun oğlunuz tarafından kale olarak kullanılıp, tuzla buz olmasını istemiyorsanız. Ya da prensesinizin en gözde parçanızı "Ben yemek yapıyorum bunlaaa" diyerek oyun aracın dönüşmesini istemezseniz. Tahminimizce istemezsiniz...

Çocuk güvenliği için nasıl bir mobilya alınmalı?

Çocukların güvenliğini düşünüp evin her yanını sürgerlerle çevirmenize gerek yok tabii. Sanuçta hepimiz çocuk olduk. Yine de bazen kaza geliyorum der mantığıyla, mobilya seçiminde çocuğunuz için tehlikeli olacağı kesin birkaç unsurdan kaçınmaktan fayda var. 

- Gardrop seçerken içerden açılabilen özellikle olmasına dikkat edin.  Aksi taktirde saklambaç oynamaktan zevk alan çocuğunuz içinde kilitli kalabilir. 

-Dolapların çekilince devrilmemesi için duvara sabitlenmesi gerek. Aynı zamanda dolapların üzerine ağır eşyalar koymaktan kaçının.

-Başucu abajurunun kablo ve prizlerine dikat edilmeli, çocuk odadayken fişi çekilmelidir.

-Katlanır tip dolaplara çocukların parmağı sıkışabileceğinden, buralara özel güvenlik aparatı takılmalı.

- Halı ve kilimin kaymaması için altlarına özel kaymayı önleyen ürünler kullanılmalı.

-Çocukların üzerine çıkabileceği 90cm yüksekliğinin altındaki eşyaların köşe ve kenarları keskin olamalı, buralara özel tasarlanan plastik koruyucular takılmalı.

Çocuk odalarında kansorejen madde ile üretilen mobilyalardan kaçınmalıyız

Herşeyden önemlisi hayata yeni adım atmış çocuklarınızın sağlığının bozulmaması için içerisinde kanserojen madde bulnmayan, doğal malzemelerle üretilmiş mobilyaları tercih etmelisiniz.

Uzamanlar bebek ve çocuk mobilyaları alırken dikkat etmek gerektiğini vurguluyor. Bazı firmalarda çocuklarınız için özel sağlıklı ürünler  imal ediyorlar. Mesela Filli Boya'nın EN 71-3 standartlarına göre ürettiği su bazlı boya ve vitral boya tamamen doğal. Boyayı inceltmek için tiner değil sadece su kullanılıyor. Yine de her su bazlı boya sağlıklı demek manasına gelmiyor. Sadece EN 71-3 standartlarında üretilenler kanserojen maddeler barındırmıyor.

Sizin ve özellikle çocuklarınızın sağlığı için su bazlı boya ve vernik kullanılan mobilyları terch etmeniz gerekiyor. Bu boya sağlığınızı koruduğu gibi, mobilyanızında ömrünü uzatıyor. Sizde burada ki önerilerimize dikkat ederek çocuklarınızla sağlıklı ve mutlu uzun yıllar geçirebilirsiniz.

 

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol