mobilya ara
Eviniz İçin Farklı Mutfak Yerleşimleri

EVİNİZ İÇİN FARKLI MODELLERDE MUTFAK BİÇİMLERİ

Mutfaklar hiç şüphesiz bir evde en fazla zaman geçirilen mekanlardır. Özellikle ev hanımlarının vakitlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri düşünüldüğünde, bayanların neden mutfaklarının güzelliğine önem verdikleri rahat anlaşılacaktır.


Bu gerçekten hareket eden günümüz inşaat firmaları, evler ne kadar küçük olursa olsun mutfaklarını geniş ve ferah tutmaktadırlar. Çok farklı modelleri olmasına rağmen kullanılabilecek mutfak modellerini sizler için çizdik.


Mutlaka çizimler ve tasarımlar sonsuzdur. Fakat biz çizdiğimiz mutfak modellerinin en fazla kullanılan mutfak modelleri olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğiz.
 

Düz Mutfak
Dar ve uzun mekanlar için ideal bir çözüm olan Düz hatlı plan tipinde tüm mutfak, tek bir duvara yaslanan düz bir çizgi içindedir. 


İkili, Karşılıklı Düz Mutfak
Uzun ama yeterince geniş mekânlara ideal çözüm sağlayan ikili düz hatlı planlama, karşılıklı iki duvara yerleştirilmiş tezgâhlardan oluşur. Bu tip mutfakta bir tezgâha depolama, yıkama ve hazırlama, diğerine ise pişirme bölümü yerleştirilerek işlevsellik sağlanabilir. İki hat arasındaki ideal mesafe 120 cm'den büyük, 65 cm'den de küçük olmamalıdır.L Tipi Mutfak
Genellikle açık mutfaklarda kullanılan L mutfak yerleşimi kare ve küçük mutfaklar için de ideal bir düzendir. Alan yeterliyse bu tip mutfaklarda, tezgâhın karşısındaki duvarın önüne küçük bir oturma grubu yerleştirilebilinir. L mutfak düzeninde buzdolabı kapıya en yakın yere konulmalıdır. Diğer yerleşimlere göre, mutfak tezgâhının daha küçük olduğu bu mutfaklarda çalışma düzeni; depolama, hazırlık ve pişirme olarak ele alındığında yerleşim buzdolabı, ocak ve lavabo olarak sınırlandırılmalıdır.U Tipi Mutfak
Büyük mekânlarda kolaylıkla uygulanabilen U mutfak modeli, mutfakta rahat ve keyifli bir çalışma ortamı yaratır. Bu modelde oldukça büyük bir mutfak tezgâhı bulunur. U şeklinde yerleşimde; lavabo, ocak ve buzdolabı üçlüsü tezgâhın üç ayrı noktasına yerleştirilerek mutfaktaki üçgen doğru şekilde kurulmuş ve en fonksiyonel yerleşim sağlanmış olur. Bütün mutfak yerleşimlerinde olduğu U mutfakta da lavabonun mümkünse cam önünde olması tercih edilir.
Ada Mutfak
Bu mutfaklarda mekânın ortasında ada olarak adlandırılan; kimi zaman pişirme, kimi zaman da çalışma mekanı tezgahı olarak kullanılan bir bölüm bulunur. Eğer alan çok büyükse ada biraz geniş tutulup, pişirme ya da çalışma bölümünün yanına bir yemek masası ve oturma grubu yerleştirilir. Ada ile mutfak tezgâhının arasındaki uzaklık en az 1metre olmalıdır.
 Yarım Ada Mutfak
Açık mutfaklarda kullanılan L mutfak yerleşimi, mutfakta rahat ve keyifli bir çalışma ortamı yaratır. Bu modelde oldukça büyük bir mutfak tezgahı bulunur. U şeklindeki tezgâh yerleşiminde; L tipindeki 2 duvara üst dolap yerleştirmek mümkündür,  Yarım ada kısmında ise, lavabo ya da ocak kullanılabilir. İstenirse tamamen tezgah, bar tarzında da kullanılabilir.  3 ayrı bölümden oluşan tezgâhta, yıkama, pişirme, depolama şeklinde ayrılarak, mutfaktaki üçgen doğru şekilde kurulur ve en fonksiyonel yerleşim sağlanmış olur.
 

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol