mobilya ara
Odanızın rengi içinizdek ışığın yansımasıdır.

ODANIZIN RENGİ SİZİN İÇ DÜNYANIZI ELE VERİR !

 

Hangi rengin hangi renkle uyum gösterdiği ve hangi odalarda kullanılacağını bilerek hareket etmek istediğiniz huzuru temin etmenizin garantisi olabilir.

Yapılan araştırmalara göre insanda bedeni kuşatan aura; ışık, renk, elektrik, ısı, ses, manyetik ve elektromanyetik etkiler ile sürekli olarak iletişim içinde. Özellikle renkler insanoğlunu düşündüğünden daha fazla etkisi altına alıyor. Çalışma odasında kullanılan sarı ne kadar yanlış bir tercihse elektrikli aletlerin çalıştığı bir yerde kırmızı kullanmak da o kadar yanlış. Verimi artırmak için patronun ofisinde yeşil tonları kullanması ise hızı artırmaktan çok dinginlik sağladığı için çalışanların daha sakin ve yavaş çalışmasına ortam hazırlıyor. Renkleri bu kadar hayati olunca biliminin olmaması mümkün görünmüyor. Renk bilimci Aydan Öztürkatalay'ın önerilerine kulak vermek gerek...

 

 

PEMBE VE KIRMIZI : Canlılık verir, yaratıcılığı artırır

Kullanıldığı evlerde aile bireylerine canlılık verir ve yaratıcı etkinliklerde bulunmaları için harekete geçirir. Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları, kafeler için uygun tabir edilir. Duvarlarda ve elektrikli aletlerin çalıştığı ortamlarda kullanılmaması tavsiye ediliyor. Pembe ise fiziksel bir yatıştırıcı olduğu için tamamlayıcı rengi sarıyla yatak odalarında, banyolarda, girişlerde kullanılabilir. Sakinleştirici etkiye sahip olduğu için mutfak ve çalışma odaları için de uygun.

MAVİ : Sakinlik sağlar, mekânı geniş gösterir

Sakinliği ifade etmesine rağmen geniş alanlarda kullanıldığında kasvet yaratabilir. Çocuk odalarında kullanıldığında çocukların daha sakinleştiği gözlendi. Tamamlayıcı rengi turuncudur. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılması tavsiye ediliyor. Turkuaz tonları ise canlılık ve ferahlık yayıyor, mekânları daha geniş gösteriyor. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılması tavsiye ediliyor


SARI: Ofislerde verim artırmak için kullanılıyor


Bu renk dikkat çekiciliği ve ayırt edilebilme özelliklerinden ötürü az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir. Ofislerde verim artırmak için sarı renk kullanılır. Sarı renk umutsuzluğu yok ederek yerine neşe, eğlence ve keyif katar. Tamamlayıcı rengi mordur. Mutfak için en uygun renk olara bilinir. Dinlenme amaçlı ortamlar için önerilmez.

TURUNCU:  İlgi çekmek için birebir

İştah açıcı özelliğe sahip olduğu için özellikle yemek odalarında kullanılan turuncu, sosyal etkileşimleri de artırıyor. Dolayısıyla ortak kullanım alanları turuncu için en uygun ortamlar olarak kabul edilir. Turuncu insanların algısını en çok ve en kolay etkileyen renk olduğu için evde ilgi çekmek istediğiniz bir köşeyi turuncu renklerde boyamanız yeterli olur. Bu rengin tüm tonları depresyona karşı ilaç niteliğindedir. Tamamlayıcı rengi mavidir. Büro, çalışma odası ve yatak odası için uygun olmayan renktir.


TOPRAK TONLARI: Oturma odaları ve salonlarda ideal

Sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan renk olarak kahverengi dekorasyonda açık tonları ile özellikle oturma odaları ve salonlar için tercih ediliyor. Ancak belli bir süre sonra toprağı ve ölümü anımsattığı için kişiyi rahatsız edebileceği düşüncesiyle mekânlarda sütlü kahvenin daha uygun olduğu belirtiliyor. Bu rengi yoğun olarak kullanan kişilerin yaşamları sadedir. İzole yaşamayı severler. Geniş hayal gücünden uzak ve metodik olurlar. Sabır ve sevgileri sonsuzdur.

BEYAZ: Hayal dünyasını genişletir

Gözleri dinlendiren ve mekânı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renk. Özellikle tavanın beyaz olması mekânı ferah ve yüksek gösterse de klastfoboik olduğundan birçok Avrupa ülkesinde kullanılmıyor. Beyazı kullananlar çatışmadan uzak ve hayal dünyaları geniştir.


YEŞİL : Dinlendirir, heyecanı azaltır

Yeşil, gözleri dinlendiren ve heyecanı azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur verir. Açık tonları daha duygusal atmosferler için tercih edilir. Sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık hissi yaratması nedeniyle çok fazla tercih ediliyor. Açık tonları özellikle de mutfak için uygun olan yeşilin tamamlayıcı rengi pembe olarak biliniyor. Avlu ve girişlerde uygulanırsa iyi sonuçlar alınır.

MOR: Dingin bir atmosfer yaratır, huzur verir

Özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk. Bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonları yatak odalarında kullanılabilir. Sarı renkle birlikte kullanıldığında mutlu, huzur dolu, dingin bir atmosfer yaratır. Morun güven veren açık tonları daha çok yatak odaları, bekleme odaları ve çalışma odalarında kullanılır. Parlak ve göz alıcı renklerle birleştirildiğinde ruhsal sorunları olanlar ile bağımlıların bulunduğu mekânlarda kullanılmaması tavsiye edilir.

 

Haberler
 İmob 2013 için son çeyreğe girildi. İmob 2013 için son çeyreğe gi... devam
Klasik Mobilya'da Mission Farkı Klasik Mobilya'da Mission Fark... devam
Modern Mobilyanın 2013 koleksiyonu macitler mobilyadan... Modern Mobilyanın 2013 koleksi... devam
İç Mimarların Kendine Özgü Bir Tarzı Olmamalı İç Mimarların Kendine Özgü Bir... devam
Klasik Mobilyanın Lider Markası Asortie İle Samimi Bir Söyleşi Klasik Mobilyanın Lider Markas... devam
Köşe Takımı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Köşe Takımı Alırken Nelere Dik... devam
Bütün Haberler
Son Eklenen Firmalar
ETİKET BULUTU

Mobilya

Modern Yatak Odası

Modern Yemek Odası

Modern Oturma Odası

Ofis Mobilyaları

Televizyon Üniteleri

Otel Mobilyaları

Genç Odası

Dresuarlar

İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres : Masko Mobilyacılar Sitesi Yönetim Binası Kat:4 No:3 Başakşehir / İstanbul
Tel : +90 212 675 0642
Fax : +90 212 675 0641
Email : info@turkiyemobilyamerkezi.com


mobilya mobilya mobilya mobilya mobilya
Reklam Verin Kurumsal SSS


Copyright © 2010-2012 Türkiye Mobilya Merkezi bir Suite Ajans organizasyonudur. Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. (site map - rss)
E-Bülten Üyeliği Abone ol